Aktuality

Navýšení příspěvku VZP na přístrojovou pedikúru

29.6.2022

Navýšení příspěvku VZP na přístrojovou pedikúru 

 

Milé kolegyně a kolegové, 

 

pracuji jako ortoped a podiatr, pro kterého jsou korekční operace nohy prvořadým zájmem a specializací. Problematiku lidských nohou však vnímám v širších souvislostech. Nejen léčebných, kdy respektuji a praktikuji taktéž konzervativní přístupy k řešení dysfunkcí a deformit, ale také aktivitami ve vzdělávacích programech a v rámci fungování České podiatrické společnosti.

 

Podiatrie je multidisciplinární obor z hlediska lékařských specializací, což nás ovšem nesmí od sebe vzdalovat a rozdělovat, ale naopak sbližovat, doplňovat a posilovat. Podiatrie se neobejde bez odborníků fyzioterapie, protetiky a nenahraditelná role patří proškoleným zdravotním sestrám a pedikérkám. Právě odborné ošetření hyperkeratos, tylomů a malformací nehtové ploténky, zvl. u diabetiků, má učebnicově preventivní efekt a význam. V podiatrických pracovištích diabetologie nejsou pro tuto prevenci možnosti ani kapacity. Tam se řeší již rozvinuté a závažné komplikace.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je největší plátce zdravotní péče v České republice. Mimo úhrad v rámci zdravotního pojištění přispívá VZP svým klientům na preventivní programy z tzv. fondu prevence. Z kapitoly pro diabetiky lze čerpat dle definovaných podmínek jak příspěvky na materiál, tak na medicinální pedikúru v celkové výši 1000 Kč ročně.

 

Od ledna tohoto roku mám možnost pracovat ve správní radě VZP. Za první pololetí mého angažmá se mi podařilo přesvědčit kolegy a vedení VZP o důležitosti a významu segmentu medicinální pedikúry, zvláště s ohledem rizika závažné komplikace syndromu diabetické nohy. 

Na základě věcné argumentace jsme se shodli na tom, že tento způsob prevence je vskutku efektivní a v konečném důsledku i prokazatelně snižuje náklady zdravotní péče. Dne 2. 6. 2022 akceptovala SR VZP návrh na zvýšení příspěvku v programu pro diabetiky na 3000 Kč, s platností od 1. 7. 2022. O dalších možných úpravách v této záležitosti se bude ještě letos znovu jednat.

 

Důležité! Nikdy by se to nepodařilo, kdyby nefungovala dobrá komunikace a spolupráce v rámci podiatrického týmu. Velmi děkuji především panu prezidentovi ČPS MUDr. Kolibovi, dále MUDr. Fejfarové z podiatrické sekce ČDS a také MUDr. Krawczykovi z ortopedicko - protetické společnosti.

 

Milé zdravotní sestry a pedikérky, v úctě k Vaší práci jsme velmi rádi, že se touto změnou podpoří Vaše provozy. Pro Vaše klienty se tím reálně zlepší dostupnost odborné péče a zajisté i zvýší kvalita života. A o tom to je…

 

Hezké léto.

MUDr. Radek Černý

Zpět na přehled aktualit

Newsletter

Přihlašte se k odběru newsletteru a budete dostávat aktuální informace do Vaši e-mailové schránky:


(určeno pro nečleny)